Cestující pohoršeni: káva z automatu na pražském letišti za 6000 korun
foto: Guilherme Rossi / Pexels/Řídící věž na letišti focená z letadla (ilustrační foto)
Téměř každý opravdový milovník kávy by byl z kultury podávání jeho oblíbeného nápoje na pražském Letišti Václava Havla pohoršen. Tím víc by ho pak, stejně jako mě, zaskočila cena kávy z automatu za tisíce korun.
Snad každý, kdo létá do ciziny, moc dobře zná předodletový stres. Člověk musí být na letišti zpravidla dvě nebo tři hodiny před odletem, zavazadlo musí mít správnou míru i váhu a tekutiny musí být ve správném kufru. Protože nechcete přijít pozdě, aby spoj do vysněné destinace odletěl bez vás, výsledkem je, že stojíte uprostřed letiště často hodiny před odletem a na podlaze špinavé letištní haly přebalujete zavazadla. Jak nejlépe začít pohodovou dovolenou a odměnit se za stres, než dobrou kávou? Samozřejmě každý víme, že bude na letišti logicky káva o něco dražší, než jsme normálně zvyklí, ale co jsem při své poslední návštěvě pražského letiště zažil já mě opravdu překvapilo. Kde je hranice toho, kolik by mělo obyčejné kafe na letišti stát?
Je libo dubajskou kávu? Ale jen podle ceny!
Když jsem tedy konečně přebalil kufr a znovu zkontrolovat, že všechny tekutiny jsou tam, kde mají být, rozhodl jsem se zkrátit si čekání na svůj let právě kávou. Byl jsem však šokován, když jsem zašel do jedné z kaváren na Letišti Václava Havla a našel jsem zde obyčejné espresso za 95 Kč. Přistálo snad letadlem z Dubaje a místo cukru si jej můžu osladit třeba malými diamanty? Nikoliv, jednalo se o obyčejnou kávu a bílý cukr. Pochopitelně mě chuť na dobrou ranní kávu hned přešla a rozhodl jsem se, že bych mohl najít o něco levnější kávu v blízkém automatu na kávu, který se skrýval za rohem. Můj počáteční šok vystřídalo opovržení. Kafe z automatu bylo nabízeno za cenu 6000 Kč za šálek. Asi expresní dodání přímo z pražíren na Marsu? Jako důkaz dodávám fotografii.

Autor: Redakce Deníku Vektor | Popis: Fotografie automatu s kávou z Letiště Václava Havla
Kávě svítá naděje, v Brazílii zaprší!
Cena kávy na letišti ve výši 6000 Kč byla samzřejmě nejspíš nějakou chybou, protože na jiném ze stejných automatů bylo již uvedeno, že za šálek zaplatíte 60 Kč. I přesto jsem se ale bál automatu dát svou kartu, aby mi náhodou nakonec nebylo odečteno místo 60 Kč oněch 6000 Kč. I tak mi však stále přijde trochu zarážející dát za obyčejnou instantní kávu z automatu několikanásobně víc, než za stejný nápoj z automatu na jiném místě v Praze. Cena 60 Kč za šálek je však stále shůdnější než oněch 95 Kč za obyčejné espresso. Proč je však káva na pražském letišti tak drahá a co za ni může?
Je samozřejmě již celkem všeobecně známou skutečností, že na přelomu roku 2024 a 2025 razantně stoupla cena kávy na mezinárodním trhu především vlivem špatné úrody v Brazílii a ve Vietnamu, jak mimo jiné informoval The Guardian. Ve Vietnamu i v Brazílii, kteří jsou největšími světovými vývozci kávy, za špatnou úrodu mohla především nepřízeň počasí a velká sucha. Pro milovníky kávy však nově svítá naděje. Na Brazilské plantáže totiž začalo pršet! Díky tomu se v příštích dnech a měsísích předpokládá, že snížení ceny Brazilské kávy se odrazí i v celosvětovém měřítku.
Vysoké ceny kávy na pražském letišti, nízký objem nápoje
Bohužel se však zdá, že déšť v Brazílii nemá a ani nebude mít na cenu kávy na pražském letišti žádný vliv. Byl jsem velmi zvědavý, zda i jiné obchody, které se nachází ve veřejné části letiště, nabízejí kávu levněji, než zmiňovaný automat a kavárna. Byl jsem však nepříjemně překvapen, když jsem zjistil, že „kávová tragédie” na pražském letišti se opakuje i na jiných místech. Tradiční a známé řetězce, které můžete běžně najít v ulicích Prahy mají své pobočky i na pražském letišti a u některých značek se jedná hned o několik provozoven přímo na letišti. Sám jsem se odvážil nahlédnout pouze do několika z nich. Výsledek byl ale stejný. Cena prostého espresa, byla všude naprosto stejná 90 Kč. V méně známých řetězcích, či podnicích, dosahovala dokonce cena za stejnou kávu o totožném objemu i 95 Kč.
Nakonec jsem se jako pražský kavárenský matador spokojil s tzv. flatwhitem za 120 Kč. Pachuť po této epizodě ve mě, ale zůstává ještě nyní. Na vině vysoké ceny kávy je pravděpodobně lukrativita pronajímaného místa a s tím spojené vysoké nájemné, které provozovatelé musí zaplatit, aby zde mohli obchod provozovat. Možná však hlavní roli hraje také chtíč po lepším výdělku, ačkoliv bych si nic takového nedovolil tvrdit. Přál bych si, abych příště, až budu zase odlétat, mohl dát dobrou ranní kávu ještě před odletem, ale za rozumnou cenu. Možná bych si totiž nedal jen kávu, ale také zákusek a vlastně bych ve výsledku v provozovně utratil i víc peněz. Obě strany by z toho navíc těžily: kavárna by ze mě dostala víc peněz a mně by se cestovalo mnohem lépe.